Problem z wypadającymi, łamliwymi, cienkimi włosami dotyka wiele osób w różnym wieku. Pada wtedy pytanie: jak temu zaradzić? Czynnikami działającymi negatywnie na kondycję włosów z pewnością są: stres, palenie papierosów, częste farbowanie, niewłaściwa pielęgnacja, ale też zła dieta i niedobór potrzebnych witamin. W naszym artykule skupimy się na tym, jakie witaminy na włosy wybrać, aby cieszyć się ich pięknem!
Jakie witaminy na włosy wybrać i gdzie ich szukać?
Wszyscy z pewnością znamy powiedzenie: „Jesteś tym, co jesz”. Jeśli Twoje włosy są pozbawione blasku, a do tego kruszą się i wypadają, zastanów się nad tym jak wygląda Twoja dieta. Jeśli wybierasz wysokoprzetworzone rozwiązania, bogate jedynie w cukier i węglowodany, to czas na zmianę!
W pierwszej kolejności najlepiej sięgać po świeże owoce i warzywa, które są bogactwem składników odżywczych — dostarczą Ci prawdziwą bombę witaminową. Pamiętaj, że im mniej przetworzoną żywność spożywasz, tym lepiej dla Ciebie. Twoje włosy, cera i samopoczucie Ci za to podziękują!
By zauważyć różnicę, sięgaj po produkty bogate w witaminy A, E, oraz te z grupy B.
Co spożywać, aby dostarczyć organizmowi witaminę A?
Na właściwości struktury keratyny, która jest jednym z budulców włosa, wpływa witamina A. Jest ona obecna w:
- marchwi
- dyni
- cykorii
- fasoli strączkowej
- zielonym groszku
- sałacie
- szpinaku
- szczawiu
- moreli
Gdzie znajdziemy witaminę E?
Warzywa i owoce bogate w witaminę E również wspomagają zdrowy wygląd włosów. Witamina ta jest odpowiedzialna za pracę naczyń krwionośnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w źródłach tłuszczy takich jak np.
- awokado
- oczechy
- migdały
Co dostarcza witaminę B?
Niezmiernie ważną rolę odgrywają również witaminy z grupy B (B2, B12 i B5). Znajdują się one głównie w produktach zwierzęcych lub odzwierzęcych takich jak: mięso, ryby, jaja czy mleko.
Jednak dobrą wiadomością dla osób niejedzących mięsa będzie fakt, że witaminy z grupy B, można znaleźć również w:
- bananach
- fasoli
- szpinaku
- jarmużu
- pełnoziarnistych produktach
Podsumowanie
Gdy wzbogacisz swoją dietę o te produkty, a także zadbasz o odpowiednią podaż białka i tłuszczy, Twoje włosy na pewno Ci podziękują! Warto również co jakiś czas robić badania krwi, by na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i kontrolować czego potrzebuje organizm.
Pamiętaj jednak, że dieta mimo iż stanowi ważny element naszego zdrowia, nie jest jego jedynym wyznacznikiem. Jeśli mimo zdrowego odżywiania Twoje włosy wypadają i są osłabione, warto również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość snu, ograniczenie stresu, dobre nawodnienie i ruch. Pamiętaj również, że wszelkie wątpliwości warto zawsze skonsultować z lekarzem.
Teraz, gdy ktoś zapyta Cię – jakie witaminy na włosy ma wybrać, możesz śmiało podzielić się z nim wiedzą!